Michael Nagy
Urodzony w Stuttgarcie artysta o węgierskich korzeniach, rozpoczął karierę muzyczną w Stuttgarter Hymnus-Chorknaben. Studiował śpiew, interpretację pieś-ni artystycznych oraz dyrygenturę pod kierunkiem Rudolfa Piernaya, Irwina Gage’a i Klausa Arpa w Mannheim i Saarbrücken.
Michael Nagy występuje na największych światowych scenach, wykonując liczne partie w operach Richarda Wagnera, takie jak Wolfram w Tannhäuserze (Festiwal w Bayreuth), Amfortas w Parsifalu (pod batutą Kiriłła Petrenki w Bayerische Staatsoper i Philippe’a Jordana w Wiener Staatsoper), Kurwenal w Tristanie i Izoldzie (pod batutą sir Simona Rattle’a na festiwalu w Baden-Baden), Beckmesser w Śpiewakach norymberskich (pod dyrekcją Sebastiana Weigle’a w Oper Frankfurt) i Alberich w Pierścieniu Nibelungów (pod batutą Franza Welsera-Mösta w Wiener Staatsoper), a także partie Mozartowskie, m.in. Don Alfonsa w Così fan tutte (festiwal w Salz-burgu) czy Hrabiego w Weselu Figara. Występował także jako Stolzius w Żołnierzach Bernda Aloisa Zimmermanna oraz śpiewał tytułową partię Więźnia w operze Luigiego Dallapiccoli (zarejestrowanej na płycie przez wytwórnię Chandos, 2020) i Edwarda II we współczesnej operze Andrei Lorenza Scartazziniego (prezentowanej na światowej premierze w Deutsche Oper Berlin, 2017).
W sezonie 2024/2025 artysta ponownie wystąpił w Bayerische Staatsoper jako Nekrotzar w Le Grand Macabre Györgya Ligetiego (dyr. Kent Nagano), debiutuje jako Giovanni Morone w Palestrinie Hansa Pfitznera w Wiener Staatsoper (dyr. Christian Thielemann) oraz jako Šiškov w operze Leoša Janáčka Z domu umarłych w Oper Frankfurt (dyr. Robert Jindra).
Michael Nagy jest również uznanym wykonawcą repertuaru pieśniowego i oratoryjnego, współpracując z orkiestrami o międzynarodowej renomie. W obecnym sezonie artysta wykonuje partie solowe w takich dziełach, jak Gurrelieder i Jakobsleiter Arnolda Schönberga, Stworzenie świata Josepha Haydna, Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa i VIII Symfonia Gustava Mahlera.
[2025]